Kedves Szülőtársak!
Tudtátok, hogy a legújabb kutatások szerint (Hámori József „Az emberi agy és a zene” In.: Hang és lélek, Budapest, Magyar Zenei Tanács, 2002. 40-42. l.) az agy korai zenei fejlesztő hatásokra kialakuló beállítódásai meghatározó funkciót töltenek be a gyermekeitek személyiségfejlődésében?
Az agy két féltekéből áll melyeket mintegy 200 millió idegrostból álló hálózat köt össze. Az agy mindkét félteke „be van huzalozva”, ami azt jelenti, hogy a bennük lévő idegsejtek készek bizonyos képességek elsajátítására, de feladatuk beteljesítéséhez aktivizálni kell őket. Annak ellenére, hogy a két agyfélteke egész más képességek elsajátítására van predesztinálva, mindkettő hasonló szerkezettel bír. Ahhoz, hogy minél jobban összekapcsolódjon a két agyfélteke, és minél kiegyensúlyozottabb fejlettségi szintet érjenek el, az általuk irányított képességeket arányosan kell fejleszteni. Mert minél sűrűbb idegrost-hálózat kapcsolja őket össze, annál több szálon érkezik információ egyik féltekéből a másikba és viszont, és annál tökéletesebb személyiség kibontakozására nyílik lehetőség.
Nézd, megmutatom, melyik agyfélteke milyen érzékelési funkciókért felelős:
BAL AGYFÉLTEKE |
JOBB AGYFÉLTEKE |
|
· zenei képességek nagy része: pl. hangszín, hangmagasság (benne abszolút hallás), harmóniák érzékelése, dallamok közötti differenciálás képessége |
|
|
|
|
· logikus gondolkodás |
|
A beszédfejlesztés tehát a bal agyfélteke fejlesztését jelenti, de szükséges a jobb agyféltekének a nyelvi szintű fejlesztése, azaz a zenei nyelv fejlesztése is ahhoz, hogy arányosan fejlődjön mindkét félteke. Minden ember –a beszédkészséghez hasonlatosan– genetikusan programozott érzékenységgel bír a zene, a muzikalitás iránt. Figyeld meg, hogy gyermeked milyen sok hangszínen tud megszólalni, hogy a néhány hónapos csecsemőd már a beszéd tartalmi, szerkezeti elemeinek megértése előtt képes érzelmeket megélni hangszínedre, hanghordozásodra reagálni. Hámori József ezeket a beszédértés, nyelvi önkifejezés előtti jeleket annak tulajdonítja, hogy azon túl, hogy hasonlatosan fejleszthető a két agyfélteke képességrendszere, „az ember jobb féltekéje a fejlődés korai szakaszában valamivel gyorsabban differenciálódik, fejlődik, mint a bal félteke”. Tehát még mielőtt nyelvi értés szintjére jutna a gyermeked, már képes lesz megérteni megnyilvánulásaidat, nonverbális jeleidet és nem csak, hogy megérti majd, hanem fogékony lesz rájuk, lekötik a figyelmét.
Gondolj bele, milyen óriási lehetőség áll gyermeked előtt, ha az idegi „huzalozódás” szakaszában (kb. nyolcadik életévéig) intenzíven serkented mindkét agyféltekét, és megadod neki a lehetőséget, hogy mindkét agyféltekét használja majd az ismeretek elsajátításakor...